Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej. Celem interwencji kryzysowej jest bezpośredni wpływ na osobę w kryzysie, aby samodzielnie pokonała trudności i powróciła do utraconej w wyniku zdarzenia krytycznego – równowagi oraz zdolności do działania i autonomii.
W ramach prowadzonego Ośrodka Interwencji Kryzysowej realizowane są następujące zadania:
- Zapewnienie schronienia.
- Specjalistyczne poradnictwo (prawne, psychologiczne, socjalne) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie w ramach prowadzonych działań z zakresu interwencji kryzysowej udziela pomocy rodzinom dotkniętym przemocą oraz innym osobom znajdującym się w trudnej sytuacji kryzysowej, w tym również pracownikom, którzy doświadczyli przemocy w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Poradnictwo psychologiczne: poniedziałki od 10.00 do 13.00; Poradnictwo prawne: wtorki, czwartki w godzinach od 13.30 do 15.30 Poradnictwo socjalne: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 Obszary zgłaszanych problemów: występowanie przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej, seksualnej w rodzinie, zaburzenia emocjonalne wśród dzieci, próby samobójcze, molestowanie seksualne, problemy wychowawcze z dziećmi, przywrócenie władzy rodzicielskiej, ograniczenie władzy rodzicielskiej, opieka prawna, piecza zastępcza, uzależnienie, współuzależnienie, skierowanie osoby uzależnionej na leczenie, konflikty rodzinne, zaburzenia psychiczne. Pomoc specjalistyczna udzielana jest bezpłatnie i dyskretnie.
- Prowadzenie Punktu Konsultacyjnego dla osób z uzależnieniami behawioralnymi. W punkcie udzielana jest pomoc psychologiczna oraz psychoterapeutyczna osobom dorosłym, młodzieży oraz dzieciom. Pomoc i wsparcie świadczone jest w formie kontaktu indywidualnego szczególnie w zakresie: zakupoholizmu, patologicznego hazardu, pracoholizmu, uzależnienia od internetu, komputera, smartfona. Punkt czynny jest w każdy piątek w godzinach od 12.00 do 15.00.
- Realizacja Programu psychologiczno-terapeutycznego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Celem głównym Programu jest zwiększenie skuteczności podejmowanych działań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie, poprzez oddziaływania psychologiczno-terapeutyczne. Program adresowany jest do pełnoletnich osób stosujących przemoc w rodzinie, zgłaszających się dobrowolnie lub kierowane są przez instytucje lub osób, które ukończyły program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
- Realizacja warsztatów dla rodziców pn. „Bądź dobrym rodzicem”. Zajęcia skierowane są w szczególności do osób, które postanowieniem sądu są zobowiązane do rozwoju kompetencji wychowawczych lub posiadają ograniczoną władzę rodzicielską, posiadają ustanowiony nadzór kuratora nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej.
- Prowadzenie grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie Grupa adresowana jest do kobiet, które doświadczają przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej bądź ekonomicznej, nie potrafią przerwać destrukcyjnej relacji z osobą bliską i zmagają się z trudnymi doświadczeniami. Celem udziału w grupie jest powstrzymanie przemocy w rodzinie poprzez zwiększenie świadomości przysługujących praw, wzmocnienie poczucia własnej wartości, sprawstwa, kompetencji pomocnych w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej oraz poprawa jakości życia, w tym bezpieczeństwa i dobra małoletnich dzieci.
JEŚLI POTRZEBUJESZ POMOCY. JEŻELI DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY ZATELEFONUJ! PRZYJDŹ! POMOŻEMY TOBIE I NAJBLIŻSZYM!
Jeśli podejrzewasz, że w Twojej rodzinie bądź otoczeniu ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie ul. Składowa 3, 59-300 Lubin, tel. 76 847 96 91, e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl, lub poprzez poradnictwo on-line interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl. Strona internetowa: www.pcpr.powiat-lubin.pl.
REAGUJ! NIE ZWLEKAJ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNYM ŚWIADKIEM!!