AKTUALNOŚCI:
Data: 19-11-2024
Lista rankingowa uczniów zakwalifikowanych do otrzymania stypendium w ramach projektu pn. „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym Sprawny Uczeń”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przystąpiło do kolejnego projektu pn. „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny Uczeń” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
Program dedykowany jest w szczególności dla niepełnosprawnych wychowanków przebywających w systemie pieczy zastępczej, osób z niepełnosprawnością sprzężoną oraz znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej.
Zasady ubiegania się o stypendium w ramach projektu : Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny uczeń”.
Stypendium może uzyskać:
- uczeń szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej (z wyłączeniem szkół policealnych) zamieszkujący na terenie Powiatu Lubińskiego z niepełnosprawnością, posiadający ważne:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności;
- orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim.
Nabór wniosków o przyznanie stypendium zostanie przeprowadzony dwukrotnie:
• I edycja październik 2024 r.
• II edycja II-III kwartał 2025 r.
Wnioski o przyznanie stypendium należy składać wyłącznie w terminie rekrutacji osobiście, pocztą lub kurierem (decyduje data wpływu):
- osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, ul. Składowa 3, pok. nr 3,
- pocztą lub kurierem na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, ul. Składowa 3, 59-300 Lubin.
Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem rekrutacji nie będą rozpatrywane.
Wkrótce zostanie podany termin naboru wniosków (rekrutacji)!!
Szczegółowe zasady naboru, przyznawania i oceny wniosków określa Regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów z niepełnosprawnościami, który został przyjęty uchwałą z dnia 26 września 2024 r. Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania stypendiów w ramach projektu „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny uczeń” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku, Działanie 8.1 Dostęp do edukacji.
O PROJEKCIE
Projekt: „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny Uczeń”
Projekt jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
Okres realizacji projektu: 01.05.2024 – 31.05.2026
Kwota całkowita projektu: 6 750 000,00 PLN
Środki europejskie: 5 400 000,00 PLN
Cel projektu:
Celem projektu jest zmiana postrzegania uczniów z niepełnosprawnością przez umożliwienie im realizacji obowiązku nauki/obowiązku szkolonego w sposób jak najbardziej zbliżony do uczniów w pełni sprawnych oraz umożliwienie autonomicznego i odpowiedzialnego uczestniczenia w życiu zawodowym i społecznym
W ramach projektu planujemy: udzielić 1 218 uczniom z niepełnosprawnością jednorazowych stypendiów w wysokości 3 500,00 zł. W Powiecie Lubińskim udzielonych zostanie 48 stypendiów, po 24 w każdej z dwóch edycji projektu.
Na terenie powiatu Powiatu Lubińskiego projekt realizuje:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie ul. Składowa 3, 59-300 Lubin
tel. 76 847 96 91
email: pcpr@powiat-lubin.pl
Wnioski o przyznanie stypendiów w ramach pierwszej edycji projektów będzie można składać w ostatnim kwartale 2024 r., a w ramach drugiej edycji projektu planujemy przeprowadzić nabór wniosków w drugim kwartale 2025 r. Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów reguluje Regulamin.
Grupa docelowa:
Stypendia przyznawane w ramach projektu są adresowane do uczniów z niepełnosprawnością uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół policealnych), zamieszkujących na terenie powiatów województwa dolnośląskiego, uczestniczących w projekcie jako partnerzy.
Przez uczniów z niepełnosprawnością rozumiemy:
Uczniów posiadających ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, ZUS lub instytucje odwoławcze (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
lub
uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności
lub dzieci i młodzież posiadające orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydawane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Orzeczenia uczniów, dzieci lub młodzieży są wydawane przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
Rezultaty:
- Wsparciem obejmiemy 1 218 uczniów z niepełnosprawnościami, w tym 48 Osób z Powiatu Lubińskiego.
- Po zakończeniu udziału w projekcie 801 uczniów nabędzie nowe kwalifikacje
#FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie