Kodeks karny nakłada na każdego z Nas obowiązek udzielenia pierwszej pomocy człowiekowi znajdującemu się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia!

Za nieudzielenie pomocy grozi kara więzienia, nawet do 3 lat pozbawienia wolności – Art. 162 §1 KK

ZAREAGUJ !

Jeżeli słyszysz awantury, stłumione krzyki, płacz dzieci lub nietypowe hałasy, które wzbudzają twój niepokój i mogą świadczyć o przemocy.

Jeżeli obserwujesz, że np. sąsiadka ma siniaki, nagle zaczęła chodzić w okularach przeciwsłonecznych lub założyła bluzkę z długimi rękawami, a jest lato.

UDZIELANIE POMOCY W PRZYPADKU BYCIA ŚWIADKIEM PRZEMOCY

Będąc świadkiem przemocy w pierwszej kolejności zadbaj o własne bezpieczeństwo.

Zachowaj szczególną ostrożność, gdy warunki mogą być dla nas zagrożeniem, na przykład w nocy, na nieznanym, nieoznakowanym i nieoświetlonym terenie.

 1. Nie obawiaj się udzielania pomocy. Nasza szybka reakcja może mieć olbrzymie znaczenie.
 2. Widząc akt przemocy w miejscu publicznym możesz zareagować zwracając się bezpośrednio do osoby krzywdzonej pytając, czy można jej jakoś pomóc.
 3. Zadzwoń po pomoc. Jeżeli jesteś świadkiem przemocy zadzwoń na numer alarmowy ! W przypadku nagłych sytuacji najważniejsza jest TWOJA szybka reakcja.
 4. Poproś o pomoc inne osoby, przypadkowych przechodniów, zwracaj się do nich w odpowiedni sposób, np. „pani w czerwonym kapeluszu, proszę zadzwonić po karetkę”
 5. Zacznij krzyczeć, wołaj o pomoc – być może osoba stosująca przemoc wystraszy się możliwości zidentyfikowania i ucieknie. Krzyk sprawi również, że postronne osoby zainteresują się zaistniałą sytuacją.
 6. Zbierz informacje. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów zdarzenia.
 7. Powiadom policję, prokuraturę, pomoc społeczną, szczególnie kiedy występuje ostra przemoc. Można to zrobić zupełnie anonimowo, w każdym przypadku, kiedy istnieje domniemanie przemocy w rodzinie. Podaj dane i adres rodziny. Pamiętaj, powiadomienie odpowiednich służb nie jest złośliwym donosem na sąsiada – to tak naprawdę niesienie pomocy osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone.

Jeżeli jesteś osobą doznającą przemocy nie wahaj się, przyjdź! Możemy Ci pomóc!

* Zgłoś się, zadzwoń, przyjdź

Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie

tel. 76 847 96 91-92

e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl

poradnictwo on-line: interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl

ul. Składowa 3 w Lubinie

Możesz uzyskać pomoc:

 • Numer alarmowy:112
 • Policja: 997
 • Pogotowie: 999
 • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy Domowej „Niebieska Linia”, infolinia 800 120 002 (całodobowo)