Cześć, mam na imię Paweł, mam 10 lat, chcę Ci coś opowiedzieć….

W szkole jest ok, pani z plastyki jest naprawdę fajna. Ostatnio pani mówiła, by namalować swoją rodzinę. Popłakałem się – w domu nie jest ok, mój tata… mama mówi, że jak nie pije, to cudowny człowiek. Tata pije często, pije, bo jak mówi, w pracy Go wkurzają. Tata, jak się napije, to bije mamę, nie raz była u nas policja, ale wtedy jest już cisza i spokój. Tata strasznie krzyczy, bije mamę, mnie i siostrę. To wszystko jest straszne, nikomu nic nie mówię, mama mówi, by siedzieć cicho, bo to wstyd. Jestem zły już na to wszystko, chcę obronić moją mamę i siostrę, strasznie się boję, myślałem, że może to wszystko to moja wina, chciałem z sobą skończyć. W szkole jestem dziwakiem, nie gadam z kuplami, rzadko się uśmiecham, na WF przebieram się ostatni, by nie było widać śladów od paska na nogach.”

Ktoś Cię krzywdzi ! bije ! znęca się na Tobą ! ZACZNIJ MÓWIĆ, ZACZNIJ ROZMAWIAĆ, przekaż wszystko dokładnie np.:

 • rodzicowi,
 • nauczycielowi w szkole, na pewno masz w szkole jakąś swoją ulubioną panią,
 • pani pedagog,
 • dobrej sąsiadce,
 • cioci, wujkowi,
 • czy po prostu mamie, tacie Twojego kolegi.

WAŻNE, BYŚ NICZEGO NIE UKRYWAŁ. Żadna osoba nie ma prawa Cię krzywdzić, żaden dorosły, ani mama, ani tata nie ma prawa Cię bić, wyzywać, znęcać się nad Tobą!!! Jesteś dzieckiem, ale masz swoje prawa do szacunku i godności. PROŚ O POMOC, MÓW PRAWDĘ.

POMYŚL, KTO Z DOROSŁYCH JEST TWOJĄ ZAUFANĄ OSOBĄ I POWIEDZ O WSZYSTKIM.

MOŻESZ ZADZWONIĆ PO POMOC

 • Ogólny nr alarmowy – 112
 • Policja – 997
 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111. Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod numer 116 111. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym trudnym problemie i udzielą Ci pomocy. Telefon działa 7 dni w tygodniu całodobowo*. Uwaga – Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.
 • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. To telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc. Numer działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu*. Uwaga – możesz skontaktować się także za pośrednictwem czatu na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl.
 • Komitet Ochrony Praw Dziecka – 22 626 94 19

MOŻESZ TEŻ PÓJŚĆ

 • na policję – Komenda Powiatowa Policji w Lubinie, tel. 47 87 432 95, ul. Traugutta 3 w Lubinie,
 • do Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, tel. 76 847 96 91, e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl, ul. Składowa 3 w Lubinie.
 • do Sądu – można wysłać (także anonimowo) list do najbliższego sądu czy prokuratury z dokładnym opisem sytuacji. Sąd Rejonowy w Lubinie, Wydział Rodzinny i Nieletnich, ul. Wrocławska 3 w Lubinie, godziny przyjęć interesantów: wtorki od godz. 12.00 do 14.00 (w pokoju nr 407). Sekretariat Wydziału pok. 403, IV piętro tel. 76 75-44-140 fax 76 75-44-159 e-mail: wydzial.rodzinny@lubin.sr.gov.pl.

STOSUJ ZNAK „POMÓŻ MI”

Znak „POMÓŻ MI” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy osobą doznającą przemocy. Znak ,,POMÓŻ MI”,’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w Internecie. To prosty gest ręką, którego można dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie, czy też podczas rozmowy video.

Jak wykonać znak „POMÓŻ MI” ?

 1. Pokaż otwartą dłoń.
 2. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.
 3. Złóż dłoń w pięść.
 • JEŚLI TOBIE, TWOJEMU RODZEŃSTWU DZIEJE SIĘ KRZYWDA, PRZEKAŻ POWYŻSZE INFORMACJE.
 • JEŚLI ZOBACZYSZ ZNAK „POMÓŻ MIskontaktuj się z Policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

PAMIĘTAJ, KAŻDE DZIECKO MA PRAWA DO GODNOŚCI I SZACUNKU.

JEST WIELE OSÓB I INSTYTUCJI, KTÓRE CI POMOGĄ.

NIE DAJ SIĘ DŁUŻEJ KRZYWDZIĆ.