Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie zachęca do stosowania Międzynarodowego znaku „POMÓŻ MI”

Jeżeli jesteś osoba doznającą przemocy i boisz się mówić o tym, co się dzieje w Twoim domu, użyj gestu „POMÓŻ MI”, którym bez użycia słów zakomunikujesz, że potrzebujesz pomocy.

Pokaż go, nie wstydź się! Nie daj się dalej krzywdzić!

Znak „POMÓŻ MI” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy osobą doznającą przemocy. Znak ,,POMÓŻ MI”,’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, którego można dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie, czy też podczas rozmowy video.

Jak wykonać znak „POMÓŻ MI” ?

  1. Pokaż otwartą dłoń.
  2. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.
  3. Złóż dłoń w pięść.

Co zrobić jeśli zobaczymy taki znak?

Jeżeli zobaczysz gest „POMÓŻ MI” skontaktuj się z Policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

Możesz również skontaktować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej PCPR w Lubinie telefonicznie nr 76 847 96 91, e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl lub poprzez poradnictwo on-line interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl .

Nie bądź obojętny ! Masz obowiązek reagować !