Jak przetrwać ten trudny czas pandemii ?

1. Dbaj o swoją odporność – zdrowo się odżywiaj, wysypiaj się i odpoczywaj na ile to możliwe, spaceruj, biegaj, pracuj w ogródku, ubieraj się odpowiednio do warunków pogodowych, unikaj robienia tego, co nie jest konieczne, pilne albo możliwe.

2. Skupiaj uwagę na tym co dobre, przyjemne, rozwijające – koncentruj swoją uwagę na tym co sprawi, że będziesz w pozytywnym nastroju. (np. przeczytaj książkę, obejrzyj ulubiony film, porozmawiaj z bliskimi, zrób kurs internetowy, itp.).

3. Zrób inwentaryzację – wypisz na kartce wszystko, co do tej pory odkładałeś bo nie miałeś czasu, skup się na czynnościach, które możesz zrobić w domu. Spędź ten czas z rodziną (np. zagrajcie w grę planszową, kalambury, ugotujcie wspólny obiad, poczytajcie książki).

4. Korzystaj tylko z oficjalnych źródeł informacji – nie ufaj wiadomościom przekazywanym drogą pantoflową nawet jeśli podaje je zaprzyjaźniona osoba.

5. Nie poddawaj się panice – oglądaj wiadomości tylko 2 razy dziennie i pamiętaj, że to co się zaczęło musi się kiedyś skończyć.

6. Postaraj się nie stosować używek „dla uspokojenia” – zwłaszcza papierosów i alkoholu. Nie zajadaj też stresu słodyczami i „śmieciowym” jedzeniem.

Jeśli czujesz się przygnębiony i nie potrafisz sobie poradzić z emocjami, poszukaj porady u psychologa lub terapeuty.

Pomoc jest dostępna w każdym czasie poprzez:

  • pcpr@powiat-lubin.pl lub interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl
  • dyżur pracownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej pod numerem tel. 76 847 96 91, 515 155 011
  • dyżur psychologa pod numerem tel. 515 309 503