Jak wykorzystać czas rozprzestrzeniania się koronawirusa dla rodziny?

„Zostań w domu”. To hasło króluje teraz w telewizji i w internecie. I słusznie, bo w ten sposób dbasz o zdrowie swoje i osób, z którymi masz styczność. Rozprzestrzeniania się koronawirusa i przymusowa izolacja mogą być dobrym momentem do wykorzystania czasu dla rodziny.

Poniżej krótki poradnik:

1. Nie szukaj na siłę zajęcia. Usiądź i pomyśl o swojej rodzinie. Na jakie działania brakowało zawsze czasu? Nie bądź dla siebie zbyt surowy/surowa, gdy okaże się, że masz wiele do nadrobienia. Zaakceptuj rzeczywistość i zastanów się jak to naprawić. Teraz masz czas!

2. Zwołaj rodzinną naradę. Zbierzcie się przy stole czy na dywanie i niech każdy członek rodziny wypowie się, jak chciałby spędzić wolny czas. Poproś dzieci, aby nie było to tylko granie na komputerze czy oglądanie telewizji. Spiszcie swoje pomysły i realizujcie je w miarę możliwości.

3. Zajrzyj do pokoju córki czy syna. Spędź tam chwilkę i zastanów się kim staje się Twoje dziecko, jak lubi spędzać czas, czym się interesuje, jak się zmienia, jakie przedmioty go otaczają. Wyraź zainteresowanie tym, czym się zajmuje. Zaproponuj włączenie się do zabawy, gry. Dzieci stają się bardzej otwarte, gdy czują, że rodzic ma dla nich czas.

4. Pozwól sobie i rodzinie na odcięcie się od informacji o koronawirusie. Zapoznanie się z nowymi doniesieniami 1-2 razy dziennie wystarczy. Zadbaj o to, aby dzieci nie musiały ciągle słuchać o koronawirusie. To zapewni im większe poczucie bezpieczeństwa.

5. Zadbaj o relację z partnerem. Porozmawiajcie szczerze o swoich potrzebach i realizujcie je, w miarę możliwości.

6. Zadbaj o siebie – „Zadbaj o ciało, zadbaj o duszę”ucinaj drzemki, zrób aromatyczną kąpiel, posłuchaj ulubionej muzyki, czytaj książki, wykonuj ćwiczenia fizyczne w domu. Tylko jeśli zadbamy o siebie, będziemy mogli zadbać o naszych bliskich.

7. Pamiętaj o osobach z dalszej rodziny, które mogą potrzebować pomocy. Być może warto zadzwonić do dziadków, cioci? Zaproponuj zrobienie zakupów, zaoferuj wsparcie rozmową telefoniczną. Spraw by czas kryzysu, rozwoju koronawirusa był jednocześnie okazją do zacieśniania więzi rodzinnych.

Przypominamy, że w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie można uzyskać bezpłatne, anonimowe wsparcie i pomoc psychologa oraz terapeuty.

Zadzwoń!

515 309 503 – dyżur psychologa

76 847 96 91 lub 515 155 011 – dyżur terapeuty

Możesz też napisać e-mail na adres pcpr@powiat-lubin.pl lub interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl