Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji związanej z koronawirusem ?

1. Mów tylko o tym, co wiesz – nie wybiegaj zbytnio w przyszłość.

2. Podkreślaj rolę dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa (mycie rąk wodą i mydłem tak długo ile trwa jego ulubiona piosenka) – dziecko może wtedy poczuć, że samo przyczynia się do poprawy sytuacji i stanie się spokojniejsze.

3. Odwołuj się do przeszłości – wiele razy było tak, że było trudno, ale daliście sobie z tym radę .

4. Trzymaj się prawdy – jeśli dziecko pyta czy umrzesz z powodu koronawirusa odpowiedz, że robisz wszystko, żeby nie zachorować, teraz czujesz się dobrze, a jak poczujesz się źle, to zadzwonisz po pomoc.

5. Pamiętaj, że Twoje emocje udzielają się dziecku – unikaj „bombardowania” siebie i najbliższych informacjami o pandemii.

6. Akceptuj emocje swoje i dziecka, nazywaj je, „daj im być”.

7. Szukaj okazji do śmiechu – jest on najlepszym lekarstwem na lęk.

8. Wyznaczaj role dzieciom – poczują się ważne i sprawcze .

9. Pamiętaj, że stałe punkty dnia dają poczucie bezpieczeństwa wprowadź stałe godziny posiłków, sprzątania, uczenia się, zabawy.

Przypominamy!

Pomoc jest dostępna w każdym czasie poprzez:

– pcpr@powiat-lubin.pl lub interwencja@pcpr.powiat-lubin.pl,

– dyżur pracownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej pod numerem tel. 76 847 96 91, 515 155 011,

– dyżur psychologa pod numerem tel. 515 309 503.